MS27466E15B15S
Mfr.Part #
MS27466E15B15S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
14
In Stock :
14
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Contact Style :
Socket
Orientation :
N (Normal)
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
15
Published :
2006
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
DIN Conformance :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Wall
Number of Positions :
15
Additional Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
15-15
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gold
Color :
Olive Drab
Datasheets
MS27466E15B15S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15B15S Overview
MS27466E15B15S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B15S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B15S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER