MS27466E15B15P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15B15P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2005
Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Filter Feature :
No
Shielding :
Unshielded
Total Number of Contacts :
15
REACH SVHC :
No SVHC
Depth :
30.96mm
Number of Positions :
15
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Applications :
Aviation, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Backshell Type :
Solid
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
Contact Style :
Pin
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Material :
Aluminium
Length :
30.81mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Shielded
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
15-15
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Current Rating :
13A
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Termination :
Crimp
Contact Gender :
Male
Datasheets
MS27466E15B15P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15B15P Overview
MS27466E15B15P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B15P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B15P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER