MS27466E15B15P
Mfr.Part #
MS27466E15B15P
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E15B15P
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Feature :
Shielded
Crimp
Ratings :
Bayonet Lock
Contact Gender :
Male
Shell Size - Insert :
15-15
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Total Number of Contacts :
15
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Current Rating :
13A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
15
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Depth :
30.96mm
HTS Code :
Published :
2005
Gender :
Receptacle
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Contact Style :
Pin
Applications :
Aviation, Military
Bulk
Length :
30.81mm
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Datasheets
MS27466E15B15P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock