MS27466E15A37S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15A37S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Contact Gender :
FEMALE
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Feature :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
37
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
3A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
37
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Pbfree Code :
No
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Cadmium
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Military
Published :
Filter Feature :
IEC Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
MS27466E15A37S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15A37S Overview
MS27466E15A37S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15A37S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15A37S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER