MS27466E15A19PLC
Mfr.Part #
MS27466E15A19PLC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Number of Positions :
19
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel
Feature :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
Ratings :
Datasheets
MS27466E15A19PLC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
MS27466E15A19PLC Overview
MS27466E15A19PLC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15A19PLC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15A19PLC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT