MS27466E15A18S
Mfr.Part #
MS27466E15A18S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E15A18S
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Receptacle
Plating :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Feature :
Shielded
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
18
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Military
Shielding :
Unshielded
Filter Feature :
Contact Material :
COPPER ALLOY
DIN Conformance :
Number of Positions :
18
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Radiation Hardening :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
30.96mm
Ratings :
Environment Resistant
Length :
30.81mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-351
Published :
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Pbfree Code :
Datasheets
MS27466E15A18S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock