MS27466E15A18S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15A18S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Number of Positions :
18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
No
Contact Style :
Socket
Applications :
Aviation, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Shielded
IEC Conformance :
Shielding :
Unshielded
Depth :
30.96mm
Ratings :
Environment Resistant
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-351
Pbfree Code :
Published :
Length :
30.81mm
Total Number of Contacts :
18
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Body Material :
Aluminium
Filter Feature :
DIN Conformance :
Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
MS27466E15A18S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15A18S Overview
MS27466E15A18S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15A18S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15A18S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER