MS27466E15A15S
Mfr.Part #
MS27466E15A15S
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Ratings :
Flange
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Total Number of Contacts :
15
Contact Style :
Socket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
13A