MS27466E13B22S-LC
Mfr.Part #
MS27466E13B22S-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 22POS PNL MT
Stock
22
In Stock :
22
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum Alloy
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
13-22
Fastening Type :
Bayonet Lock
Reach Compliance Code :
Unknown
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-349
Total Number of Contacts :
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Number of Positions :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2014
Filter Feature :
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Cadmium over Nickel
Empty Shell :
yes
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
22m
Datasheets
MS27466E13B22S-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Nickel 22 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
MS27466E13B22S-LC Overview
MS27466E13B22S-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E13B22S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E13B22S-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT