MS27466E13B22S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E13B22S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 22POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
IEC Conformance :
No
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Positions :
22
Shielding :
Unshielded
Mount :
Wall
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-349
Total Number of Contacts :
22
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Length :
30.81mm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Empty Shell :
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Applications :
Aviation, Marine, Military
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Depth :
28.57mm
Contact Style :
Socket
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
MS27466E13B22S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 22 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E13B22S Overview
MS27466E13B22S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E13B22S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E13B22S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER