MS27466E13B22S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E13B22S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E13B22S
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-349
JESD-609 Code :
e4
Shielding :
Unshielded
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
22
Filter Feature :
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Mount :
Wall
Length :
30.81mm
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Backshell Type :
Solid
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
22
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
Depth :
28.57mm
Datasheets
MS27466E13B22S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 22 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock