MS27466E13A3P
Mfr.Part #
MS27466E13A3P
Description
CONN RCPT MALE 3POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Shielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Applications :
Aviation, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Style :
Pin
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
3
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Shell Size - Insert :
13-3
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS27466E13A3P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 3 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E13A3P Overview
MS27466E13A3P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E13A3P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E13A3P Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER