MS27466E13A22S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E13A22S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 22POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Pbfree Code :
No
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
22
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Wall
IEC Conformance :
Number of Positions :
22
Radiation Hardening :
Contact Style :
Socket
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-349
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Filter Feature :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
MS27466E13A22S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 22 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E13A22S Overview
MS27466E13A22S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E13A22S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E13A22S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER