MS256-10S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS256-10S
Manufacturer
Masach
Description
25.6 X 15.5 X 2.3MM EMI/RF SHIEL
Stock
268
In Stock :
268
Manufacturer :
Masach
Product Category :
RF Shields
Thickness :
2.3 mm
Type :
Shield, 1-Piece
Product Type :
EMI Gaskets, Sheets and Absorbers
Height - Overall :
0.091" (2.30mm)
Ventilation :
Non-Vented
Width :
15.5 mm
Brand :
Length - Overall :
1.008" (25.60mm)
Mounting Type :
Solder
Material :
Tin-Steel (CRS)
Base Product Number :
MS256
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Product Category :
EMI Gaskets, Sheets, Absorbers and Shielding
Packaging :
Tray
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
EMI/RFI
Width - Overall :
0.610" (15.50mm)
Masach Tech
Package :
Tray
Product :
Shields
Series :
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
Length :
25.6 mm
Datasheets
MS256-10S
Masach MS256-10S
Shield, 1-Piece 0.091" (2.30mm) 0.610" (15.50mm) Solder 1.008" (25.60mm) Non-Vented Drawn-Seamless EMI/RFI Shields Tray 25.6 mm 15.5 mm
MS256-10S Overview
MS256-10S Features
As a type of Shield, 1-Piece
Solder value
Drawn-Seamless EMI/RFI Shields
A solid enclosure of Tray
MS256-10S Applications
There are a lot of Masach Tech Ltd.
MS256-10S RF Shields applications.
  • Computer
  • Electronic devices
  • Cable lines
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RF SHLD COVER 0.307"X0.441" SNAP
    RF SHLD COVER 0.547"X0.677" SNAP
    RF SHLD COVER 0.563"X0.764" SNAP
    RF SHLD FRAME 0.547"X0.748" SLDR
    20.9 X 15.3 X 2MM EMI/RF SHIELD
Catalog related products
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Leader Tech Inc.
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC