MS2518328-22P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS2518328-22P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 6P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
MS25183-28
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Features :
Contact Finish Thickness - Mating :
Mount :
Free Hanging
Current Rating (Amps) :
22A 135A
Published :
Current Rating :
135A
Contact Finish - Mating :
Silver
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS :
Non-Compliant
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Bulk
Max Operating Temperature :
125 °C
Orientation :
N (Normal)
Product Status :
Active
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
6
Mounting Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
MS2518328-22P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded