MS2518320-8S
Mfr.Part #
MS2518320-8S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 6P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Number of Positions :
6
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
74A
Published :
Shell Size - Insert :
20-8
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Base Product Number :
MS25183-20
Datasheets
MS2518320-8S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded