MS2518320-8P
Mfr.Part #
MS2518320-8P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 6P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Shielded
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS :
Non-Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
22A 74A
N (Normal)
Max Operating Temperature :
125 °C
Shell Size - Insert :
20-8
Base Product Number :
MS25183-20
Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Current Rating :
74A
Number of Positions :
6
Shell Size, MIL :
Datasheets
MS2518320-8P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded