MS2518320-22S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS2518320-22S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 6P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Primary Material :
Metal
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Size - Insert :
Base Product Number :
MS25183-20
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
Termination :
Solder Cup
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Silver
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Shielded
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
6
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
Current Rating :
74A
Shell Size, MIL :
Datasheets
MS2518320-22S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded