MS2518318-9P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS2518318-9P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 7P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Max Operating Temperature :
125°C
Shielding :
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Number of Positions :
7
Current Rating :
41A
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Bulk
Shell Size - Insert :
18-9
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
Mounting Feature :
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
22A 41A
Features :
Min Operating Temperature :
-55°C
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Status :
Active
Contact Plating :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
MS25183-18
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Datasheets
MS2518318-9P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded