MS2518314S-6S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS2518314S-6S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 6P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
6
Package :
Bulk
RoHS :
Non-Compliant
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Current Rating :
22A
Shell Size - Insert :
14S-6
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
125 °C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Silver
Current Rating (Amps) :
22A
Shell Size, MIL :
Fastening Type :
Threaded
Published :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Primary Material :
Metal
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Base Product Number :
MS25183-14
Min Operating Temperature :
-55 °C
Contact Plating :
Silver
Features :
Contact Finish Thickness - Mating :
Mounting Feature :
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Free Hanging
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
MS2518314S-6S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded