MS2518314S-6P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS2518314S-6P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 6P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
14S-6
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Olive Drab
Shielding :
Shielded
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Product Status :
Active
Number of Positions :
6
Current Rating (Amps) :
22A
Features :
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Termination :
Solder Cup
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Threaded
Package :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Base Product Number :
MS25183-14
Contact Finish - Mating :
Silver
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
Datasheets
MS2518314S-6P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded