MS2518314S-5S
Mfr.Part #
MS2518314S-5S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 5P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Min Operating Temperature :
-55 °C
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Shell Size - Insert :
14S-5
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Max Operating Temperature :
125 °C
Mount :
Free Hanging
Number of Positions :
5
Current Rating (Amps) :
22A
Current Rating :
22A
Datasheets
MS2518314S-5S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded