MS2518314S-2S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS2518314S-2S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG FMALE 4P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Silver
Shell Size - Insert :
14S-2
Package :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
Contact Finish - Mating :
Silver
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
MS25183-14
Product Status :
Active
Termination :
Solder Cup
Mount :
Cable, Free Hanging
RoHS :
Non-Compliant
Number of Contacts :
4
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Packaging :
Bulk
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Shell Material :
Aluminum Alloy
Max Operating Temperature :
125 °C
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Feature :
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
22A
Shell Size, MIL :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Features :
Orientation :
N (Normal)
Current Rating (Amps) :
22A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
4
Primary Material :
Metal
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
MS2518314S-2S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded