MS2518314S-2P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS2518314S-2P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 4P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Min Operating Temperature :
-55 °C
RoHS :
Non-Compliant
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Operating Temperature :
125 °C
Packaging :
Bulk
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Termination :
Solder Cup
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Silver
Contact Plating :
Silver
Package :
Bulk
Primary Material :
Metal
Current Rating (Amps) :
22A
Mounting Feature :
Number of Positions :
4
Contact Finish Thickness - Mating :
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Olive Drab
Mount :
Free Hanging
Shell Size - Insert :
14S-2
Base Product Number :
MS25183-14
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Shielded
Features :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
22A
Product Status :
Active
Datasheets
MS2518314S-2P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded