MS25183-28-22P
Mfr.Part #
MS25183-28-22P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG W/PINS
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS :
Non-Compliant
Contact Finish - Mating :
Silver
Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated :
900VAC 1250VDC
Military, MIL-DTL-5015, MS
Max Operating Temperature :
125 °C
Base Product Number :
MS25183-28
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Current Rating :
135A
Voltage Rating :
900VAC, 1250VDC
Number of Positions :
6
Metal
Published :
Current Rating (Amps) :
22A 135A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MS25183-28-22P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MS2518328-22P Overview
MS2518328-22P Features
Military, MIL-DTL-5015, MS series
MS2518328-22P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MS2518328-22P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER