MS25183-22-19P
Mfr.Part #
MS25183-22-19P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG W/PINS
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS :
Non-Compliant
Number of Positions :
14
Base Product Number :
MS25183-22
Max Operating Temperature :
125 °C
Current Rating :
22A
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Bulk
Min Operating Temperature :
-55 °C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
22A
Aluminum Alloy
Contact Plating :
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Datasheets
MS25183-22-19P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 14 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MS2518322-19P Overview
MS2518322-19P Features
Military, MIL-DTL-5015, MS series
MS2518322-19P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MS2518322-19P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER