MS25183-22-14S
Mfr.Part #
MS25183-22-14S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Current Rating :
22A
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Base Product Number :
MS25183-22
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
19
Current Rating (Amps) :
22A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MS25183-22-14S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 19 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MS2518322-14S Overview
MS2518322-14S Features
Military, MIL-DTL-5015, MS series
MS2518322-14S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MS2518322-14S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER