MS25183-20-8S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS25183-20-8S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Mount :
Free Hanging
Primary Material :
Metal
Current Rating :
74A
Mounting Feature :
Shell Size - Insert :
20-8
Fastening Type :
Threaded
Package :
Bulk
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Contact Finish - Mating :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Orientation :
N (Normal)
Color :
Olive Drab
Termination :
Solder Cup
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Features :
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Number of Positions :
6
Base Product Number :
MS25183-20
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
MS25183-20-8S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MS2518320-8S Overview
MS2518320-8S Features
Military, MIL-DTL-5015, MS series
MS2518320-8S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MS2518320-8S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER