MS25183-20-8P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS25183-20-8P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG W/PINS
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Mount :
Free Hanging
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Ratings :
Environment Resistant
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Features :
Contact Plating :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Product Number :
MS25183-20
Contact Finish Thickness - Mating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
74A
RoHS :
Non-Compliant
Shielding :
Shielded
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Contact Finish - Mating :
Silver
Shell Size - Insert :
20-8
Min Operating Temperature :
-55 °C
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Olive Drab
Max Operating Temperature :
125 °C
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size, MIL :
Termination :
Solder Cup
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
6
Package :
Bulk
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
MS25183-20-8P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MS2518320-8P Overview
MS2518320-8P Features
Military, MIL-DTL-5015, MS series
MS2518320-8P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MS2518320-8P Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER