MS25183-20-22S
Mfr.Part #
MS25183-20-22S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
ER 6C 3#16 3#8 SKT PLUG
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Voltage Rating :
500VAC, 700VDC
Bulk
Published :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500VAC 700VDC
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
6
Base Product Number :
MS25183-20
Current Rating :
74A
Datasheets
MS25183-20-22S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MS2518320-22S Overview
MS2518320-22S Features
Military, MIL-DTL-5015, MS series
MS2518320-22S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MS2518320-22S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER