MS25183-18-9P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS25183-18-9P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG W/PINS
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Shielding :
Contact Plating :
Silver
Package :
Bulk
Base Product Number :
MS25183-18
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Silver
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Number of Positions :
7
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Features :
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
18-9
Product Status :
Active
Shell Size, MIL :
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating :
41A
Primary Material :
Metal
Current Rating (Amps) :
22A 41A
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
MS25183-18-9P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MS2518318-9P Overview
MS2518318-9P Features
Military, MIL-DTL-5015, MS series
MS2518318-9P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MS2518318-9P Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER