MS25183-14S-6S
Mfr.Part #
MS25183-14S-6S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Current Rating (Amps) :
22A
Max Operating Temperature :
125 °C
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
6
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shell Size - Insert :
14S-6
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Published :
Current Rating :
22A
Datasheets
MS25183-14S-6S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MS2518314S-6S Overview
MS2518314S-6S Features
Military, MIL-DTL-5015, MS series
MS2518314S-6S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MS2518314S-6S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER