MS25183-14S-6P
Mfr.Part #
MS25183-14S-6P
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG W/PINS
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Shell Size - Insert :
14S-6
Current Rating (Amps) :
22A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Number of Positions :
6
Datasheets
MS25183-14S-6P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 6 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MS2518314S-6P Overview
MS2518314S-6P Features
Military, MIL-DTL-5015, MS series
MS2518314S-6P Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MS2518314S-6P Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER