MS25183-14S-5S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS25183-14S-5S
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS :
Non-Compliant
Product Status :
Active
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Features :
Contact Finish - Mating :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125 °C
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Silver
Current Rating :
22A
Series :
Military, MIL-DTL-5015, MS
Current Rating (Amps) :
22A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Number of Positions :
5
Termination :
Solder Cup
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
14S-5
Mounting Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Color :
Olive Drab
Orientation :
N (Normal)
Min Operating Temperature :
-55 °C
Base Product Number :
MS25183-14
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
MS25183-14S-5S
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
MS2518314S-5S Overview
MS2518314S-5S Features
Military, MIL-DTL-5015, MS series
MS2518314S-5S Applications
There are a lot of ITT Cannon, LLC
MS2518314S-5S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER