MS25183-14S-5P
Mfr.Part #
MS25183-14S-5P
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN PLUG MALE 5P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
5
Max Operating Temperature :
125 °C
Current Rating :
22A
Current Rating (Amps) :
22A
Shell Size - Insert :
14S-5
Mount :
Free Hanging
Voltage Rating :
200VAC, 250VDC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200VAC 250VDC
Min Operating Temperature :
-55 °C
Datasheets
MS25183-14S-5P
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded