MS24W23G15
Mfr.Part #
MS24W23G15
Description
SOCKET CONTACT, MACHINED, GOLD 1
Circular Connector Contacts
Contact Size :
20
Packaging :
Poly Bags
Amphenol
RoHS :
Details
Contact Material :
COPPER ALLOY
Product :
Contacts
Series :
ecomate? Aquarius?
Contact Termination :
Crimp
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Contact Plating :
Gold
Wire Gauge or Range - Coaxial :
Product Type :
Standard Circular Contacts
Package :
Bag
Type :
Machined
Wire Gauge or Range - AWG :
24-26 AWG
Contact Gender :
Socket (Female)
Base Product Number :
MS24
Wire Gauge :
26 AWG - 24 AWG
Product Status :
Active
Product Category :
Standard Circular Contacts
Termination Style :
Crimp
Subcategory :
Circular Connectors
Contact Type :
Socket
Termination Finish :
Nickel
Brand :
Features :
Wire Gauge or Range - mm² :
0.13 ~ 0.25mm²