MS24W23G10
Mfr.Part #
MS24W23G10
Description
SOCKET CONTACT, MACHINED, GOLD 1
Circular Connector Contacts
Contact Finish :
Gold
Amphenol
Termination Finish :
Nickel
Package :
Bag
Wire Gauge or Range - mm² :
0.13 ~ 0.25mm²
Series :
ecomate? Aquarius?
Features :
Wire Gauge or Range - AWG :
24-26 AWG
Type :
Machined
Product Status :
Active
Contact Gender :
Socket (Female)
RoHS :
Details
Current Rating :
7.5 A
Wire Gauge :
26 AWG to 24 AWG