MS24W23F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24W23F
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
SOCKET CONTACT, MACHINED, GOLD F
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Contacts
Wire Gauge or Range - AWG :
24-26 AWG
Series :
ecomate? Aquarius?
Termination Method :
Crimp
Contact Plating :
Gold Flash
Subcategory :
Circular Connectors
Brand :
Product Category :
Standard Circular Contacts
Features :
Contact Gender :
Socket (Female)
Base Product Number :
MS24
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Termination :
Crimp
Termination Finish :
Nickel
Package :
Bag
Connector Type :
Connector Circular
Current Rating :
13 A
Contact Finish :
Gold
Contact Size :
20
Termination Style :
Mounting :
Cable Mount
RoHS :
Details
Wire Gauge :
26 AWG to 24 AWG
Shielded :
No
Wire Gauge or Range - Coaxial :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Type :
Machined
Product Type :
Standard Circular Contacts
Wire Gauge or Range - mm² :
0.13 ~ 0.25mm²
Product :
Contacts
Product Status :
Active
Voltage Rating :
350 V