MS24M23G30
Mfr.Part #
MS24M23G30
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
SOCKET CONTACT, MACHINED, GOLD 3
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Contacts
Current Rating :
13 A
Package :
Bag
Product Status :
Active
Amphenol
Contact Size :
16
Termination Finish :
Nickel
Product Type :
Standard Circular Contacts
Features :
Wire Gauge or Range - Coaxial :
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34 ~ 0.5mm2
Contact Termination :
Crimp
Series :
ecomate? Aquarius?
Packaging :
Bulk
Product :
Contacts
Product Category :
Standard Circular Contacts
Type :
Machined
Brand :
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Type :
Socket
Wire Gauge or Range - AWG :
24-26 AWG
Termination Style :
Crimp
Tradename :
Ecomate
Contact Gender :
Socket (Female)
Base Product Number :
MS24
Contact Material :
COPPER ALLOY
Wire Gauge :
26 AWG to 24 AWG