MS24M23G10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24M23G10
Manufacturer
Amphenol Sine Systems
Description
SOCKET CONTACT, MACHINED, SIZE 1
Stock
422
In Stock :
422
Manufacturer :
Amphenol Sine Systems
Product Category :
Circular Connector Contacts
Series :
RTO
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Socket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Subcategory :
Circular Connectors
RoHS :
Details
Termination Style :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Wire Gauge or Range - AWG :
24-26 AWG
Features :
Wire Gauge or Range - mm² :
0.34 ~ 0.5mm2
Contact Size :
16
Contact Finish Thickness :
10.0µin (0.25µm)
Product Type :
Standard Circular Contacts
Product :
Contacts
Tradename :
Ecomate
Type :
Signal, Machined
Wire Gauge :
26 AWG to 24 AWG
Contact Gender :
Socket (Female)
Product Category :
Standard Circular Contacts
Wire Gauge or Range - Coaxial :
Product Status :
Active
Base Product Number :
MS24
Termination Finish :
Nickel
Contact Termination :
Crimp
Brand :
Current Rating :
13 A