MS24266R24T61SN-LC
Mfr.Part #
MS24266R24T61SN-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Type :
For Female Sockets
Pbfree Code :
No
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20 Power
Note :
Contacts Not Included
N (Normal)
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Pins :
61
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
61 (Power)
Connector Type :
Plug Housing
MS24266R24T61SN-LC Overview
A Plug Housing packaging is included.It's mounted Free Hanging (In-Line).We use a Bulk case to package the product.It's from the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are a lot of benefits to this part that are shared with other For Female Sockets products.Operationally, Coupling Nut can be maintained.A 61 pin is on the device.
MS24266R24T61SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R24T61SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R24T61SN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT