MS24266R24T61SN
Mfr.Part #
MS24266R24T61SN
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
61 (Power)
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
61
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
1 (Unlimited)
Cable Opening :
1.282 (32.56mm)
Ratings :
Bulk
Datasheets
MS24266R24T61SN
MS24266R24T61SN Overview
It comes in Plug, Female Sockets packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 61 pins.Its Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R24T61SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R24T61SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R24T61SN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER