MS24266R24T61PN
Mfr.Part #
MS24266R24T61PN
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
61
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
61 (Power)
Connector Type :
Plug, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Anodized
Ratings :
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Unshielded
Cable Opening :
1.282 (32.56mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24266R24T61PN
MS24266R24T61PN Overview
It comes in Plug, Male Pins packaging.The device's mounting type is Free Hanging (In-Line).In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 61 pins.Its Coupling Nut feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Free Hanging.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R24T61PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R24T61PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R24T61PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER