MS24266R24T57SN
Mfr.Part #
MS24266R24T57SN
Description
CONN PLUG FMALE 57POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Cable Opening :
1.282 (32.56mm)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Termination :
Number of Pins :
57
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
57 (Power)
J
Datasheets
MS24266R24T57SN
MS24266R24T57SN Overview
MS24266R24T57SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R24T57SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R24T57SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER