MS24266R24T57PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R24T57PN-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 57POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Type :
For Male Pins
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
HTS Code :
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Size, MIL :
J
Housing Color :
Black
Number of Pins :
12
Number of Positions :
57 (Power)
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Sealed
Fastening Type :
Threaded
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Finish :
Anodized
Connector Type :
Plug Housing
Packaging :
Bulk
Contact Size :
12 Power 2 20 Power 55
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
MS24266R24T57PN-LC Overview
The product is packaged in Plug Housing.This device is mounted in the Free Hanging (In-Line) position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.This can be ensured when the system is in operation by maintaining Coupling Nut.A total of 12 pins are available on the device.
MS24266R24T57PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R24T57PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R24T57PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT