MS24266R24T57PN
Mfr.Part #
MS24266R24T57PN
Description
CONN PLUG MALE 57POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Number of Pins :
12
Connector Type :
Plug, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
J
Coupling Nut
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
57 (Power)
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening :
1.282 (32.56mm)
Shell Size - Insert :
Datasheets
MS24266R24T57PN
MS24266R24T57PN Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 12 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24266R24T57PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R24T57PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R24T57PN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER