MS24266R22B32P9
Mfr.Part #
MS24266R22B32P9
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Sealed
Contact Plating :
Gold
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
12 Weeks
Number of Pins :
12
Number of Positions :
32 (Power)
H
Max Operating Temperature :
200°C
Orientation :
9
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Min Operating Temperature :
-55°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Cable Opening :
1.152 (29.26mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24266R22B32P9
MS24266R22B32P9 Overview
A Plug, Male Pins packaging is included.It's mounted Free Hanging (In-Line).We use a Bulk case to package the product.It's from the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 12 pin is on the device.Ideally, it should be used at temperatures below 200°C.Temperatures below -55°C are required for this device.In many ways, its Coupling Nut feature makes it more powerful.It's mounted by Free Hanging.-55°C~200°C Operating Temperature is what the device runs at.
MS24266R22B32P9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R22B32P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R22B32P9 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER