MS24266R22B19SY-LC
Mfr.Part #
MS24266R22B19SY-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Bulk
Number of Contacts :
19
Contact Size :
16 Power
Published :
Orientation :
Y
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Black
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
19 (Power)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
MS24266R22B19SY-LC Overview
MS24266R22B19SY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R22B19SY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R22B19SY-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT