MS24266R22B19SN-LC
Mfr.Part #
MS24266R22B19SN-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE6 19C 19#16 SKT PLUG
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
22-19
Number of Pins :
19
Number of Positions :
19 (Power)
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
16 Power
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Conesys MS24266R22B19SN-LC
MS24266R22B19SN-LC Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.In operation, Coupling Nut can be maintained as long as Coupling Nut is unchanged.There are 19 pins on the device.
MS24266R22B19SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R22B19SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R22B19SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT