MS24266R22B19S8-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R22B19S8-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Shielding :
Unshielded
Shell Finish :
Anodized
Orientation :
8
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
19 (Power)
Body Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Contact Size :
16 Power
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Shape :
Circular
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Black
Number of Contacts :
19
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Size, MIL :
H
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
Environment Sealed
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
MS24266R22B19S8-LC Overview
MS24266R22B19S8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R22B19S8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R22B19S8-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT